Forside | Om at miste | Bliv medlem | Arrangementer | Støt foreningen | Litteratur | Foreningen | Kontakt  



 

 

 

Arrangementer
Oversigt



 

 

Forside > Aktivitetskalender > Se aktivitet

Foredrag med Knud Hansen i København 30-10-2008

Tidspunkt: Kl. 19.30 – ca. 22.00

Sted: Bredgade 20A, over gården 3 sal, København


Mænd og kvinder sørger –
men ikke nødvendigvis på samme måde!

Når man mister et barn – så har Gud lukket en dør for bestandigt – men han åbner et vindue for dig. Min drøm er, at du vil søge efter det vindue, og acceptere at din partner søger efter et andet vindue og måske søger på en anden måde end du gør! (Frit efter Karen Blixen)

Når man mister et barn, er sorgen og tabet næsten ubærligt – krisen afgrundsdyb. Denne uforståelige hændelse ryster forældrene, og sætter måske parforholdet i dyb krise – en krise som en del parfor-hold ikke klarer. Tanken om, at tabet af barnet kan føre til tab af partneren, virker helt absurd!

Tilsyneladende sørger forældrene ikke på samme måde, og denne forskellighed opleves af den anden som hysterisk sorg eller mangel på samme.

Sproget er det medie, vi udfolder vores virkelighed igennem, og kun når vi taler samme sprog kan vi opleve en fælles virkelighed. Der er forskere som hævder, at der er to sprog. Et ”mandligt” sprog som er karakteriseret af få ord og stor grad af rationalitet – ”Mister Fix-It”. Tilsvarende er også et ”kvindeligt” sprog som er fyldt med følelser, tårer og tilhørende mange ord – ”Madam talk”.

Med udgangspunkt i Marianne Davidsen-Nilsens kriseteori, vil Knud J. Hansen sætte fokus på ”mandlige” og ”kvindelige” måder at sørge på - deres sprog og specielt, hvordan det opleves fra den anden parts side. ”Jeg vil prøve at oversætte fra det ene sprog til det andet sprog for derved at spo-re tilhørerne ind på denne tankegang.”

”Det er mit håb, at man gennem forståelse og indsigt kan acceptere og i bedste fald forstå sin part-ners måde at tackle sorgen på! Når det lykkes, så tror jeg på, at parforholdet vil vokse og styrkes, og det er vel dybest set det begge parter ønsker!”

Aftenen vil veksle mellem oplæg og spørgsmål fra deltagerne.

Knud J. Hansen: Som ganske ung mistede jeg min far – et tab som har fulgt mig lige siden. Langt senere mødte jeg gennem mit arbejde AIDS-syge, og fik dermed atter tab og sorg tæt inde på livet. Jeg mødte forældre som havde mistet, eller var ved at miste deres barn på grund af HIV. Dengang slog det mig, at forældrene forholdt sig meget forskelligt til døden – en forskellighed, som kan udlø-se voldsomme konfrontationer parrene imellem. Denne oplevelse har jet tænkt meget over, og det er disse tanker og refleksioner, jeg gerne vil dele med jer. Jeg har haft det privilegium at undervise Forældreforeningens kontaktpersoner flere gange og jeg har hver gange følte jeg mig beriget og be-rørt! Uddannelsesmæssigt er jeg funderet i en værdsættende tilgang til livet, og er uddannet HD(O) fra ASB Handelshøjskolen i Århus.